DERMO EXPERT® ANTI ACNE Normalizing acid peel night care - 30 ml

product picture

999 МКД
Количина: Купи
Категорија: FLOSLEK
Leave on ексфолијант серум наменет за третирање на кожа склона кон акни и корекција на флеки, одличен бленд на состојки во една формула. Ова е серум на база на киселини, цинк, ниацинамид и пантенол кој не се одмива. Се користи во ноќна рутина, на чиста кожа после миење на лицете. Откако ќе се апсорбира се нанесува ноќна крема. Специјализиран дермокозметички препарат индициран како терапија за мрсна кожа и кожа склона кон акни. Манделичната и шикимската киселина обезбедуваат ефект на отстранување на мртвите клетки и чистење на порите, и помагаат за нормализирање на активноста на лојните жлезди, со што се елиминира проблемот со прекумерното лачење на себум. Додека лактобионска киселина е полихидрокси киселина кој обезбедува антиоксидативен и навлажнувачки ефект за длабока хидратација. Пантенолот, ниацинамидот, цинкот, кофеинот и глицеринот како дел од оваа формула спречуваат воспалителни процеси и ја одржуваат кожата балансирана, без иритации по користење на оваа формула. Производот содржи бленд на агенти за хидратација, ниацинамид и киселини, правејќи го мултифункционален серум за ноќна нега, давајќи можност за едноставна, но ултра ефикасна рутина.
Aqua, Mandelic Acid, Glycerin, Lactobionic Acid, Triethanolamine, Shikimic Acid, Xanthan Gum, Urea, Panthenol, Inulin, Alpha-Glucan Oligosaccharide, Niacinamide, Faex Extract, Aesculus Hippocastanum Seed Extract, Ammonium Glycyrrhizate, Propylene Glycol, Zinc Gluconate, Caffeine, Biotin, Imidazolidinyl Urea, Methylparaben, Phenoxyethanol, Citric Acid, Sodium Citrate.
Користете го во ноќната рутина по чистење на лицето, избегнувајќи го пределот околу очите. Во зависност од планираниот ефект, се користи напоредно 7 дена (интензивен третман) и потоа 3 пати неделно во тек на 4 недели (одржување на третманот). Доколку имате сензитивна кожа може да се започне со користење 2 пати неделно, па со тек на време да се зголеми до максимално 3 пати неделно навечер. Редослед на користење: миење на лице -овој серум – ноќна крема. Доколку користите ретинол, истиот користете го во различна вечер. ВАЖНО: Не користете на оштетена кожа. Избегнувајте интензивно сонце. Задолжителна употреба на заштитен фактор.

Поврзани производи